14 серпня Перший Спас – Маковія, це свято ще називають Медовим

14 серпня відзначають свято винесення чесних дерев Животворчого Хреста Господнього, або, як його називають у народі, Маковія, або Перший Спас. У церквах згадують сім братів-мучеників Маккавеїв та їхню матір Соломію: як відомо, у 166 роках до н.е. династія Маккавеїв повстала проти указів, які забороняють релігійні практики.

В цей день віруючі несуть в храми на освячення мед, мак і воду. Цей звичай походить від традиції перший урожай приносити Богові.

Напередодні Маковія потрібно приготувати «маківську квітку» — це букет, який складається з багатьох рослин — м’яти, чебрецю, календули. Причому кожна рослина має свою, властиву лише їй магічне значення. Потім усі рослини разом із кількома головками маку освячуються у церкві.

У давнину освячений мак навесні розсіювали на городі, а засушені квіти дівчата вплітали у волосся — «щоб не випадало».

Це свято ще називають Медовим чи Спасом на воді. Переказ свідчить, що колись частиця хреста, на якому був розп’ятий Христос, врятувала жителів Константинополя від страшної епідемії. Святиню занурили у воду в водоймах, після чого епідемія минула. Звідси і походить назва «Спас» – вона пов’язана зі Спасителем Ісусом Христом. На Маковію освячують колодязі, джерела.

Всі обряди супроводжувалися музикою та танцями, незважаючи на те, що з Маковія починається Успенський піст, який триватиме до 28 серпня.

Традиційна обрядова їжа цього дня — печені коржі з маком та медом. Перший Спас вважається дитячим та дівочим святом, тому молодь намагається не працювати. Саме на Маковію починають відлітати в теплі краї перші птахи.

You cannot copy content of this page