Підготовку до Трійці слід починати заздалегідь: це велике і важливе свято, тому будинок заздалегідь упорядковують, позбавляючись від бруду і непотрібних речей. Напередодні Трійці можна починати готувати святкові страви, важливою складовою яких є випічка.
На Трійцю традиційно прикрашають будинок березовими, кленовими, горобиновими гілками. Зелень вважається символом відродження, постійного поновлення життя, тому їй надається велике значення.
Навіть священики в день Святої Трійці проводять службу в одязі зеленого кольору, що символізує силу Святого Духа. Підлоги храмів та будинків за традицією встеляються свіжоскошеною травою.
Згідно з поширеним звичаєм, йдучи з церкви цього дня, можна захопити з собою кілька гілочок, які служили як прикраса, і забрати додому — вони стануть надійним оберегом від хвороб, негараздів та сварок.
Уважається, що трави у цей день наділені особливою силою. Тому на Трійцю можна збирати лікарські рослини, щоб поповнити запаси на весь наступний рік – цей звичай був дуже поширений у давнину.
Згідно з традицією, на Трійцю слід накрити святковий стіл та побалувати домочадців випічкою. Є повір’я, що мати незаміжньої дівчини повинна зберегти один шматок свіжоспеченого пирога до того часу, як дочка виходитиме заміж: тоді сімейне життя буде щасливим і не затьмареним серйозними проблемами та негараздами.
Цього дня дозволяється молитися за тих, хто пішов із життя, а також про зниклих безвісти. Під час служби священик читає молитви про упокій душ.
Церква категорично забороняє ворожіння, однак у народі, незважаючи на заборону, завжди існувала така традиція. На Трійцю прийнято було ворожити на заміжжя: дівчата плели вінки з трав чи березових гілок і пускали їх річкою. Якщо вінок прибивало до берега, значить, час сімейного життя ще не настав.