Без рубрики
Агафія Коровниця 18 лютого: чого категорично не можна робити

Щорічно 18 лютого відзначається народне свято Агафія Коровниця (за старим стилем – 5 лютого). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті святої мучениці Агафії Панормської (Палермської).

Про заборони, обряди та прикмети цього дня читайте далі у матеріалі. Джерело

Головні заборони свята

Свята Агафія вважалася покровителькою домашнього худоби. В кінці зими, не тільки сіно, а навіть солому доводилося економити, так що питання про допомогу коровам вставало саме у цей період.

Нерідко від виснаження і заразних хвороб вимирали цілі селянські пасовища. Тому Агафії молилися в це свято, щоб вистачило кормів. При цьому забобонні люди називали це явище «Коров’ячою cмepтю».

Подейкували, що злий дух з’являвся на землі у вигляді мерзенної старої на Агафію Коровницю. Щоб відігнати від худоби «Коров’ячу cмepть», господині у цей день прибирали хлів за допомогою постолів, що вимазані дьогтем та обкурені чортополохом.

Також вночі наші предки орали село сохою, в яку впрягали вдову. Вважалося, що таку борозну нечиста сила не зможе перейти. Однак чоловікам у цей час було категорично заборонено залишати домівки.

Навіть найбільш слухняних собак тримали на прив’язі, а худобу надійно замикали в стайні. Адже якби трапилася назустріч ході тварина або людина — забивали бідолаху до cмepті.

Читайте також: Краса зникає: названі найпоширеніші помилки жінок

Агафія є заступницею від пожежі. У день її пам’яті християни освячували хліб у храмі, який потім зберігали в будинку як надійний засіб від вогню.

У разі пожежі цей хліб треба було кидати у вогонь, або в чисте поле, в сторону від хати. Ще на Агафію потрібно було обов’язково пом’янути предків, які давно померли.

Примітно, що з цим днем люди пов’язували безліч приказок про корів: «Агафія-коровниця, бережи корів»; «Корова в теплі — молоко на столі»; «Корову бити — молока не пити»; «Побив дід бичка, та спохопився молочка»; «Сметанку любити — корову годувати».

У цей день спостерігали за погодою: якщо було тепло, то і найближчим часом холодів не передбачалося. Але мороз віщував дружну весну, сухе і спекотне літо.

facebook