Здоровье
Американські вчені довели, що нікотин впливає на ДНК через покоління

Нікотин може діяти не тільки на курця, а й на його дітей та онуків.

Про це пишуть дослідники з Університету штату Флорида і загальноклінічні лікарні Массачусетсу.

Правда, варто відразу сказати, що експерименти ставили з мишами: самцям протягом 12 тижнів в воду додавали нікотин, потім організовували їм побачення з самками, яким ніякого нікотину не давали, і спостерігали за їх потомством в двох поколіннях, тобто за дітьми і внуками.

В цілому, за словами авторів роботи, потомство поводилося як зазвичай, проте деякі когнітивні навчальні тести діти і внуки самців, що палили, проходили гірше, ніж діти тих, хто не палив. Також діти курців  були гіперактивні і в їх мозку рівень було помітно менше деяких нейромедіаторів — речовин, з допомогою яких нервові клітини передають один одному електрохімічні імпульси.

Як може дія нікотину передаватися через покоління? Дослідники вважають, що тут вся справа в епігенетиці. Давно відомо, що ДНК піддається хімічним модифікаціям, які не змінюють послідовність генетичного тексту, але все ж впливають на активність генів.

Спеціальні ферменти залишають мітки на деяких азотистих підставах — генетичних буквах, що входять до складу ДНК, після чого у тих генів, які отримали метильние мітки, змінюється активність.

Такий спосіб регуляції генетичної активності називається епігенетичним; і епігенетичні мітки часто виникають у відповідь на якісь фактори зовнішнього середовища — наприклад, у відповідь на деякі особливості способу життя і шкідливі звички. (Точніше кажучи, метилювання ДНК — лише один з епігенетичних механізмів регуляції генетичної активності.)

Епігенетичні мітки з’являються в тому числі і в статевих клітинах. Коли в випадку з мишами дослідники перевірили метильние мітки на ДНК, то виявилося, що в ДНК сперматозоїдів у «палили» самців такі мітки виглядають інакше, ніж у «не палили».

Зокрема, зміни стосувалися одного з генів, який впливає на розвиток мозку. Відомо, що деякі епігенетичні мітки здатні залишатися — або відновлюватися — поспіль в наступних поколіннях, можливо, тому й онуки «палили» батьків відчули на собі їх шкідливу звичку. Однак поширювати отримані результати на людей слід з обережністю.

По-перше, миші отримували нікотин з водою (чому ми і пишемо «палили» самців в лапках — все-таки люди курять не так). По-друге, доза нікотину виходила в результаті просто величезною, і хоча серед людей-курців можна знайти таких, які викурюють еквівалентну кількість, все-таки добре б подивитися, як йдуть справи з малими дозами нікотину — так само вони впливають на ДНК через покоління.

Джерело: Інфолайф.

facebook