Украина
Безкоштовні ліки в Україні можна буде отримати тільки за електронною рецептом

МОЗ почало наводити порядок з видачею безкоштовних ліків за рецептами. Їх отримають тільки пацієнти, які уклали договори-декларації з терапевтами або сімейними лікарями. Джерело

Рецепт оформляється в електронному вигляді і реєструється в єдиній базі, а отримати ліки в аптеці хворий зможе тільки тоді, коли в держбюджеті знайдуться гроші на оплату (це і називається реімбурсацією ).

Тобто ті, хто до цього часу не “прикріпився” до певного лікаря, скористатися безкоштовною держдопомогу не зможуть. Експерти відзначають, що близько побільшає, але і складнощів додасться, перш за все для пацієнтів.

Що нового

Очікується, що наказ почне діяти з 1 квітня 2019 року разом з постановою Кабміну (його проект знаходиться на громадському обговоренні), що визначає порядок відшкодування витрат тим аптекам, де пацієнтам видають безкоштовні ліки.

Суть така: лікарі зможуть виписувати рецепти на такі препарати виключно в системі e-health, В електронному вигляді і тільки пацієнтам, з якими підписані декларації.

Бланк е-рецепта затверджений ще в травні 2018 року, але поки використовується в паперовому вигляді: доктор заповнює рецепт, роздруковує його, скріплює печаткою і видає на руки пацієнту. Роздрукувати рецепт можна буде і далі, але без підтвердження його реєстрації в системі e-health він недійсний.

Пацієнт зможе отримати безкоштовно ліки за кодом, який буде відправлений одночасно йому і в аптеку у вигляді електронного листа або смс. Повторний рецепт можна буде виписати за тиждень до закінчення попереднього рецепта, якщо таблеток видано на 21 день і більше.

І за три дні до закінчення рецепта, якщо менше. Якщо ж лікар випише ліки раніше терміну, платити за нього держава не стане. При хронічних зaxвopюваннях буде можливим отримання рецепта без відвідування лікаря, а рецепт з помилками може бути анульований тільки самим лікарем.

Є й мінуси: якщо виявиться, що на поточний місяць бюджетні гроші на ті або інші ліки вичерпані, виписати рецепт буде неможливо технічно: доведеться чекати наступного місяця, коли знову надійдуть кошти.

Читайте також: Яке свято 3 березня: : чого категорично не можна робити

Навіщо це все

У МОЗ стверджують, що одне з головних завдань нововведення – оптимізація витрат бюджету і можливість залучення до програми “Доступні ліки”лікарів, що працюють як ФОП.

Експерт реанімаційне пакету реформ Євген Гончар уточнив, що після введення е-рецептів стане неможливою практика, коли одним хворим на їхнє прохання виписували ліки з надлишком, а іншим не вистачало, так як фінансування обмежене.

Гончар оцінює нововведення позитивно: “Упевнений, що технічних проблем не буде, так як інтернет-покриття вже є скрізь, де є медустанови, а навчити лікарів реєстрації рецептів нескладно.

Також у пацієнта буде гарантована можливість отримати ліки, а у аптек – гарантія проплати. зараз немає ні того, ні іншого, тому для багатьох приватних аптек програма реімбурсації малоцікава.

У перспективі – налагодження обліку всіх рецептурних препаратів, не тільки безкоштовних “. Терапевт вищої категорії Едуард Михайлов більш обережний:

“На перших порах можливі збої, помилки, особливо у лікарів старшого покоління, яких багато в глибинці. Але головний мінус – рецепт можна оформити, поки держава не виділить грошей.

Зараз я можу видати рецепт, а пацієнт сам знайде аптеку, де його можна отоварити . При нові вимоги до фінансування хворому доведеться чекати до наступного місяця або купувати ліки за свій рахунок”.

Закладено мільярд

Програма реімбурсації діє в Україні з квітня 2017 року. По ній безкоштовно або з невеликою доплатою можна отримати ліки за трьома категоріями: cepцево-cyдинні зaxворювання (за затвердженим Міністерством охорони здоров’я переліку з 16 найменувань), бронхіальна acтма (три найменування) і дiaбет другого типу (iнcyлінонезалежний, два найменування).

За даними Міністерства охорони здоров’я, за програмою “Доступні ліки”, з квітня 2017 по грудень 2018 р виписали 32 млн рецептів на суму в 1,6 млрд грн.

У 2019 року в бюджеті передбачено 1 млрд грн, але можуть дофінансувати, якщо виникне потреба. Експерти кажуть, що цього недостатньо, тому важливо налагодити чіткий порядок розподілу медичної держдопомоги.

Нагадаємо, раніше ми розбиралися в тому, якими можуть бути електронні лікарняні листи в Україні. Передбачається, що нововведення почне діяти вже з 1 вересня 2019 року, а витрати на створення і технічну підтримку реєстру, за підрахунками фахівців Мінсоцполітики, складуть 9,49 млн грн.

facebook