У неділю третього тижня Великого Посту до центру храму виноситься Животворячий Хрест, якому весь тиждень поклоняються віруючі.
Як мандрівник, що втомився від довгої дороги, відпочиває під розлогим деревом, так і православні християни, здійснюючи духовну подорож до Небесного Єрусалиму – до Великодня Господнього, знаходяться у середині шляху «Дерево хресне», щоб під його покровом набратися сил для подальшої дороги.
Або як перед приходом царя, який повертається з перемогою, спочатку йдуть його прапори та скіпетри, так і Хрест Господній передує Христовій перемозі над темрявою – Світлим Воскресінням.
При цьому поклонінні співається:
“Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє славимо”.
Церква виставляє віруючим Хрест для того, щоб нагадуванням про скорботи Господнії, надихнути і зміцнити тих, хто постить до продовження подвигу посту.
Поклоніння Хресту продовжується і на четвертому тижні – до п’ятниці, і тому весь четвертий тиждень називається хрестопоклонним.
«Хрест – хранитель всього всесвіту, хрест – краса церкви, хрест – міцність держави, хрест – зміцнення віруючих, хрест – ангелів слава». Так пояснює один із церковних піснеспівів значення хреста для всього світу.