Досвідчені городники добре знають, що картопля витягує з ґрунту величезну кількість поживних речовин, сильно виснажуючи ґрунт. Після збору урожаю на грядках починають рости бур’яни, які також витягують багато поживних речовин із родючого шару.
Якщо ж господарі ці бур’яни закладають назад у ґрунт, тоді вони можна розраховувати, що всі поживні речовини повернуться назад, але багато хто їх знищує, наприклад, спалює чи виносить з городу, ґрунт у такий спосіб ще більше виснажується. Але не це основна проблема.
Підвищити родючість ґрунту можна внесенням гною, компосту чи мінеральних добрив. А ось із хворобами та шкідниками, що розплоджуються в землі, боротися набагато складніше. Особливо гостро постає ця проблема, коли картопля кілька років поспіль росте на одній і тій же грядці.
Нематоди, наприклад, спокійно можуть чекати кілька років, поки картопля повернеться на колишню грядку.
Існує спосіб підвищити родючість ґрунту, знизити ризик виникнення захворювань та скоротити популяцію шкідників на грядці під картоплю. Одним прийомом можна вирішити ці три проблеми одразу.
Вирішуються вони просто – посівом сидератів. Викопавши картоплю, слід посіяти на її місці будь-який сидерат. Всі сидеральні рослини добре підходять для посіву після та перед картоплею.
Але є деякі нюанси:
Якщо наступного року планується сіяти на цьому місці капусту, редьку, редиску чи руколу, слід відмовитися від таких сидератів, як гірчиця, олійна редька, ріпак. Вони з однієї родини.
Перед квасолею, горохом, сочевицею, бобами не можна сіяти люпин, кормовий горох, вику(горошок посівний).
Жито пригнічує бур’яни, допомагає боротися з деякими шкідниками та хворобами та загалом добре оздоровлює ґрунт.
Жито – культура озима, активно розростається і має потужну кореневу систему. Наступного року вона у недосвідченого господаря може перетворитися на надокучливий бур’ян.
Овес має всі переваги жита, але гине взимку, що виключає проблему боротьби з ним наступної весни.
Овес пригнічує розвиток парші, що корисно, якщо картопля кілька років росте на тій самій грядці. Але якщо є проблема з дротяником, то від вівса краще відмовитись, бо шкідник любить цю культуру не менше, ніж картопля.
Посійте сидерати після картоплі. Це покращить структуру ґрунту та оздоровить його. Добре працює суміш різних рослин, наприклад, вівса, гороху та фацелії.
Суміші можна складати самостійно, але враховуйте, що перевагу слід надавати холодостійким культурам.
Якщо, звичайно, це не рання картопля, яку потрібно забирати в середині літа.
Фото: ілюстративне.