Страсний тиждень: що потрібно встигнути зробити до великодня, а що робити заборонено

Найсуворіший тиждень Великого посту – Страсний тиждень. У цей час віруючі дотримуються приписів церкви, щоб не згрішити і не викликати проблем.

Останні сім днів триває підготовка до головної події – зустрічі Світлого Великодня.

Страсний тиждень — час спогадів про земне життя Ісуса Христа, випробування, які він прийняв на себе заради очищення всього людського роду.

Суворий тиждень завершується святкуванням Великодня, тому віруючі ретельно дотримуються всіх приписів церкви.

У 2023 році Великдень випадає на 16 квітня, а отже, Страсний тиждень розпочнеться 10 числа.

Що можна робити перед Світлим Великоднем у 2023 році

Страсний тиждень – не час для розваг, ледарства та потурання шкідливим звичкам. Віруючі проводять час у щирих молитвах відвідують храми та церкви, а також намагаються створити якнайбільше добрих та безкорисливих справ.

Будь-яку роботу починають з навернення до Вищих сил, щоб заручитися підтримкою Небес. Основні роботи з прибирання та підготовки намагаються завершити до Чистого четверга, а вже з цього дня починають пекти паски та фарбувати яйця.

Великий понеділок. Початок тижня — час суворого посту, коли віруючі старанно моляться Вищим Силам і не потурають забаганкам.

З понеділка починається прибирання будинку, яке завершують до четверга. Цього дня намагаються відвідати церкву чи помолитися перед домашнім іконостасом, а також вшановують пам’ять патріарха Йосипа.

Великий вівторок. Другий день Страсного тижня священнослужителі на службі згадують проповідь Ісуса Христа у храмі Єрусалима. Підготовка до Великодня продовжується: віруючі наводять лад, позбавляються непотрібних речей і кожну справу супроводжують молитвами.

Велике середовище. У середу в церквах звучить притча про Іуда Іскаріота, який зрадив Спасителя і свого Учителя. Згадують цього дня і грішницю, яка проводила Христа в останню путь і підготувала його до поховання. Сьогодні настає останній день прибирання та наведення ладу в будинку.

Великий четвер. З ранку в четвер фарбують яйця та печуть паски. Їх відносять до церкви на освячення, а також моляться Господу, щоб здобути його благословення.

Чистий четвер – час омивання, очищення від гріхів та духовного зростання. Обід прийнято проводити в родинному колі, підносити молитви Вищим Силам і дякувати їм за хліб насущний.

Страсна п’ятниця. День скорботи за стражданнями, які переніс Ісус Христос. Цього дня дотримується найсуворіший піст – відмова від їжі аж до вечірнього богослужіння. Така заборона стосується лише тих, хто здоровий фізично та може витримати такий довгий проміжок часу без їжі.

Велика субота. Цього дня завершується Великий піст. Віруючі відвідують урочисті служби, на яких освячують особливі страви, названі Великодніми. Сьогодні завершуються всі приготування до свята та готуються страви до святкового столу.

Світлий Великдень. У день свята віруючі відкладають усі справи та відвідують урочисте богослужіння. Священнослужителі нагадують парафіянам про чудесне воскресіння Ісуса Христа, моляться Вищим Силам і вітають один одного зі Світлим Великоднем.

Після церкви прийнято влаштовувати урочистий обід, який запрошують найближчих, щоб розділити з ними радість. Традиційне вітання цього дня: «Христос Воскрес!» , на яке відповідають: «Воістину Воскрес».

Що не можна робити на Страсному тижні

Страсний тиждень – час суворого посту, а отже, під забороною залишаються м’ясні страви, яйця та продукти молочного походження.

Послаблення робляться у особливі дні, які відображені у календарі харчування. Скромні трапези розпочинаються і завершуються молитвами, зверненими до Господа.

На Страсному тижні після Чистого четверга не займаються прибиранням, відкладають хобі і проводять час у молитвах. Церква не забороняє повсякденні справи, проте вони не повинні відволікати від головного духовного зростання та розвитку, а також відвідин церкви.

Останній тиждень перед Великоднем — не час для розважальних заходів, потурання поганим і шкідливим звичкам, поширення пліток та конфліктів. Віруючі присвячують час щирим молитвам, щоб підготуватися до великого свята, а також намагаються не оступитися і не згрішити під час суворого пристрасного тижня.

Не витрачають час в Страсний тиждень і на марні переживання. Накручувати себе — гріх, який дуже складно замолити. За сумнівів віруючі моляться Господу, щоб заручитися його підтримкою та заступництвом.

Особливу увагу приділяють Страсній п’ятниці. Це час скорботи, коли важливо пам’ятати про події цього дня. Віруючі не веселяться і не сміються, а також не проводять час марно — щирість молитви, які звільняють душі від негативу, відвідування церкви, турбота про сім’ю та скромні трапези наповнюють день змістом.

Заборона стосується продуктів. Їх не викидають, а згодовують тваринам, а також намагаються готувати менше, щоби не було непридатних залишків.

Якщо їжа все ж таки залишається і її немає можливості віддати тваринам, то її дбайливо закопують у землю, однак у Страсну п’ятницю цього не роблять — вважається гріхом протикати землю залізом.

You cannot copy content of this page