Суспільство
Як правильно дотримуватися Великого посту — 10 головних порад

Великий піст уже почався, а це означає, що багато віруючих людей 40 днів будуть обмежувати себе в багатьох благах, а особливо в харчуванні. Джерело

Багато хто сприймає пост, як особливий час в церкві, адже кожен день там будуть проходити різні ритуали і богослужіння.

Для більшості все 40 днів посту – це велика складність і величезні труднощі, які не завжди просто подолати. Тому ми вирішили написати для вас топ — 10 правил, які допоможуть вам витримати пост правильно, а не перетворити ці 40 днів в звичайну дієту.

Як правильно дотримуватися Великого посту: топ — 10 правил

1. Радійте

Багато, навіть дуже віруючих людей, сприймають богослужіння і утримання від смачної їжі, як каторгу. “Дуже багато часу проводити в церкві”, “як же я без такої смачної їжі” – звичайно, подібне сприйняття пригнічує.

Але на ділі-то приводу для того, щоб засмучуватися ніякого немає.

Богослужіння – то високі зразки середньовічної духовної поезії, і філософські роздуми про місце людини у вічності, і відчуття єдності з іншими людьми, що молилися, і спілкування з Самим Богом. Насправді це лише привід для радості.

Також, часто люди зіштовхуються з проблемою того, що вони пропускають служби і не можуть правильно поститися. Це дійсно часта проблема, але не найбільша. Не забувайте, що Бог звертає увагу на вашу душу і ставлення, а не на те, що ви кладете собі в рот.

2. Моліться

Всі знають, і ми вже не раз сказали, що у Великий піст потрібно багато молитися і намагатися повністю віддаватися Богу. Намагайтеся приділяти молитві трохи більше часу, ніж зазвичай. Робіть це старанніше і ретельніше.

Ходіть частіше до церкви, приділяйте більше часу вдома молитві, вивчіть кілька нових, або ж носите з собою спеціальну книжечку.

До того ж, молитва прекрасно допомагає боротися зі спокусами: гнівом, заздрістю, зневірою і обжерливістю.

3. Відвідуйте храм

Всі ми розуміємо, що іноді і так часу не вистачає, а тим більше якщо почати приділяти більше молитвам і іншим речам. Адже з ранку на роботу, ввечері додому, а там свої турботи.

Але саме відвідування храму допоможе вам впоратися з таким навантаженням. До того ж богослужіння відбуватимуться щодня з ранку і ввечері. При бажанні час ви точно зможете знайти.

Зазвичай відвідування храму очищає не тільки душу, а й голову, тому вам буде набагато простіше переносити всі тягарі і позбавлення Великого посту.

Важливо відзначити, що, хоча б один раз за всі 40 днів посту потрібно відвідати Літургію Передосвячених Дарів. Так, звичайно вона проходить в день, але деякі храми спеціально проводять її після 6 вечора. Постарайтеся знайти саме такий.

4. Покаяння

Давайте зараз пригадаємо з чого складається Великий піст – Чотиридесятниці і Страсна седмиця. Перша частина відведена саме для покаяння. Адже не дарма в цей час в церкві проходять спеціальні заходи для цього і піснеспіви “Покаяння відкрий мені двері, Жизнодавче”.

Треба розуміти, що це найважливіша частина посту, в церкві кажуть, що якщо ти не збираєшся покаятися, то і Великий піст можна не починати.

5. Здоров’я

Зазвичай, утримання від їжі під час посту дійсно добре позначається на здоров’ї. Але іноді бувають і винятки.

По-перше, людям, які знають, що у них є певні проблеми зі здоров’ям, варто відразу ж порадитися саме з лікарем і дізнатися, чи можна дотримуватися такого тривалого посту.

Якщо він не дасть вам добро, то вже потрібно повідомити про це в церкві, щоб ви могли з чистою душею не зраджувати свій раціон на 40 днів. “Чи не осудить Господь і працюючої людини, що не блискуча здоров’ям” – кажуть про таке в церкві.

Як би сильно ви не вірили, виразка шлунку, або гастрит не розділятимуть ваших релігійних переконань, тому в першу чергу стежте за своїм здоров’ям. Ну і це все одно не завадить вам ходити до церкви і молитися більше звичайного.

Читайте також: Яке свято 13 березня: чого не можна робити в цей день

6. Дотримання посту – не привід для гордості і марнославства

«Пощусь – горджуся, і не пощусь – горджуся». Прекрасна фраза, яку сказав преподобний Іоанн.

Дотримання посту – це особистий вибір кожної людини, тому якщо ви зважилися, то вже будьте ласкаві дотримуватися його як належне.

У Великому посту немає нічого особливого для віруючої людини, вона знає, що цей час відведено, для того, щоб очистити свою душу і стати ближче до Бога. Але ось гординя, або марнославство в цьому вам ніяк не допоможуть.

До того ж, є велика ймовірність заздрості до людей, які в силу особливостей свого здоров’я, або поглядів не будуть дотримуватись посту. Можливо вам захочеться їм сказати, що так не можна. Але це не ваша справа. Дивіться за собою і своєю тарілкою.

7. Не думайте про їжу

Відмова в їжі – це насправді найменше, що можна зробити у час посту. Наприклад, вегетаріанці через своє харчування не стають ближче до Бога. Не забувайте, що піст – це час молитви і покаяння.

У цей час прийнято щодня повторювати Євангеліє, ходити до церкви якомога частіше і так далі. Саме цьому постарайтеся присвятити свій час.

8. Робіть добро

Ми вже говорили, що дивіться за собою і в своєю тарілкою, але не можна ставати повністю байдужим до всіх інших.

Допомагайте своєму ближньому, не відмовляйте в проханнях, якщо вони здійсненні для вас. Багато священиків рекомендують витрачати гроші, які ви змогли заощадити на їжі, на допомогу своєму ближньому.

Якщо кілька днів не купувати собі м’ясо, то можна купити нужденному теплі рукавички.

До того ж не варто сваритися, або переривати спілкування з людьми, які не постять. Це їх особистий вибір, а можливо і вибір за станом здоров’я. І цим людям також може знадобитися ваша допомога, або хоча б добра порада.

9. Добро, а не догоджання

Ця порада схожа на попередню, але тут криється дуже важливе уточнення. Уявіть собі ситуацію, коли ви пішли з подружкою в кафе, вона замовила шматочок тортика, а ви, щоб її не образити зробили так само.

Або ж приїхали до родичів, яких давно не бачили і вам сказали фразу “З’їж шматочок м’яса, а то я ображуся, адже я пів дня біля плити провела”.

Саме і це буде догоджання. І ви не повинні піддаватися на це. Зазвичай, важливого пояснення вистачає, якщо люди поважають вашу віру і можуть увійти в ваше становище, то сказати, що у вас піст, буде достатньо.

Хорошу подругу абсолютно не збентежить, то що ви вип’єте лише чай без тортика, а родичі будуть раді вас бачити, навіть якщо ви не будете їсти все, що вони вам пропонують.

10. Не забувайте для чого Великий піст

Піст – це час не для Ісуса, а саме для людей. За ці 40 днів ви можете очистити свою душу, тіло і стати ближче до віри. Саме для цього він і був створений.

Ходіть до церкви, моліться, постіться, допомагайте ближнім – все це не тільки зробить вас ближче до Бога, але і допоможе простіше пройти весь пост.

facebook